Sveriges Television

Så sänds Vinterstudion 2018/2019

Uppdaterad


Vinterstudion sänds denna säsong hela 19 helger. Totalt blir det över 230 timmar vintersport i Vinterstudion denna säsong, med bland annat världsmästerskapen i alpint, längdskidor och skidskytte. Du kan se Vinterstudion på SVT play och här är programmet – helg för helg.

17-18 november

Längdskidåkning: Bruksvallarna
Internationell tävling som utgör genrep inför världscup-premiären.
Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, klassisk stil
Söndag: Sprint, fristil, damer och herrar

Alpint: Världscupen i Levi, Finland
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar

Programledare:
André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala, Maria Pietilä-Holmner
Kommentatorer längd: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman


24-25 november

Längdskidåkning: Världscupen i Ruka, Finland
Lördag: Sprint, damer och herrar, klassisk stil
Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, klassiskt

Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: Maria Pietilä-Holmner
Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist


1-2 december

Längdskidåkning: Världscupen i Lillehammer, Norge
Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, fristil
Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, jaktstart i klassisk stil

Skidskytte: Världscupen Pokljuka, Slovenien
Söndag: Mixstafett

Programledare: André Pops
Experter i studion: Johanna Ojala och Björn Ferry
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry


8-9 december

Längdskidåkning: Världscupen i Beitostölen, Norge
Lördag: 15 km damer, 30 km herrar, fristil
Söndag: Stafett damer och herrar

Alpint: Världscupen i St Moritz och Val d'Isère

Lördag: Super-G, damer, St Moritz
Söndag: Slalom, herrar Val d'Isère

Skidskytte: Världscupen i Pokljuka, Slovenien
Lördag: Sprint, damer
Söndag: Jaktstart, herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion: Helena Ekholm
Kommentatorer längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry


15-16 december

Längdskidor: Världscupen i Davos, Schweiz
Lördag: Sprint i fristil, damer och herrar
Söndag: 10 km, damer, fristil

Alpint: Världscupen i Val d'Isère, Val Gardena och Alta Badia
Lördag: Störtlopp damer i Val d'Isère, störtlopp herrar i Val Gardena
Söndag: Super-G damer i Val d'Isère, storslalom herrar Alta Badia

Skidskytte: Världscupen i Hochfilzen, Österrike
Lördag: Jaktstart damer
Söndag: Stafett damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: Pernilla Wiberg, Helena Ekholm
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm
 

22 december

Alpint: Världscupen i Courchevel och Madonna di Campiglio
Slalom, damer i Courchevel samt slalom herrar i Madonna di Campiglio

Skidskytte: Världscupen i Nove Mesto, Tjeckien
Jaktstart damer och herrar

Skicross: Världscupen i Innichen, Italien
Damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter i studion: Björn Ferry, Tobias Hellman
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg, Björn Ferry
Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén

29-30 december

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Toblach, Italien
Lördag:
Sprint, damer och herrar
Söndag: 10 km damer samt 15 km herrar, fristil

Alpint: Världscupen i Semmering och Bormio
Lördag: slalom damer, Semmering samt Super-G herrar, Bormio

Programledare: André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman
 

1 januari

Längdskidor: Tour de ski (världscupen) i Val Mustair, Schweiz
Sprint i fristil, damer och herrar

Backhoppning: Världscupen Garmisch-Partenkirchen, Tyskland


Alpint: Parallellslalom i Oslo, Norge


Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentator längdskidor: Jacob Hård
Kommentatorer alpint: 
Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator backhoppning: 
Peter Jonsson
 

5-6 januari

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Val di Fiemme, Italien
Lördag: 10 km klassiskt, masstart, damer samt 15 km klassiskt, masstart, herrar
Söndag: 9 km fristil (finalbacken), damer och herrar

Alpint: Världscupen i Zagreb, Kroatien
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentator längdskidor: 
Jacob Hård
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
 

12-13 januari

Alpint: Världscupen i Adelboden och St Anton
Lördag: Storslalom herrar Adelboden samt störtlopp damer i St Anton
Söndag: Slalom herrar i Adelboden samt Super-G damer i St Anton

Skidskytte: Världscupen i Oberhof, Tyskland
Lördag: Jaktstart damer och herrar
Söndag: stafett herrar

Längdskidor: Världscupen Dresden, Tyskland
Lördag: Sprint fristil, damer och herrar
Söndag: Sprintstafett, fristil, damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter i studion: 
Pernilla Wiberg, Mathias Fredriksson, Björn Ferry
Kommentator längdskidor: 
Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry
 

19-20 januari

Längdskidor: Världscupen i Otepää, Estland
Lördag: Sprint i klassisk stil, damer och herrar
Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar

Skidskytte: Världscupen i Ruhpolding, Tyskland
Lördag: Stafett damer
Söndag: Masstart damer och herrar

Alpint: Världscupen i Cortina d'Ampezzo, Italien
Lördag: Störtlopp damer

Skicross: Världscupen i Idre
Lördag: Damer och herrar
Söndag: Damer och herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion: 
Tobias Hellman, Pernilla Wiberg
Kommentatorer längdskidor: 
Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, , Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén
 

26-27 januari

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Kitzbühel
Lördag: störtlopp damer i Garmisch-Partenkirchen
Söndag: Slalom herrar i Kitzbühel

Längdskidor: Världscupen i Ulricehamn
Lördag: 10 km fristil damer samt 15 km fristil herrar
Söndag: Stafett damer och herrar

Skidskytte: Världscupen i Antholz, Italien
Lördag: jaktstart damer och herrar
Söndag: masstart damer och herrar


Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: 
Pernilla Wiberg och Mathias Fredriksson
Kommentatorer längdskidor: 
Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg, Johan Ejeborg och Tobias Hellman
 

2-3 februari:

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Maribor
Lördag: Slalom damer i Maribor samt störtlopp herrar i Garmisch-Partenkirchen
Söndag: Alpint, storslalom herrar i Garmisch-Partenkirchen

Längdskidor: SM-veckan i Sundsvall
Lördag: Sprint, finaler damer och herrar
Söndag: Masstart damer 15 km samt masstart herrar 30 km

Bandy: VM i Vänersborg
Lördag: Final

Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: 

Kommentatorer alpint: David Fjäll och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
 

9-10 februari

Alpint: VM i Åre
Lördag: Störtlopp herrar
Söndag: Störtlopp damer

Längdskidor: Världscupen i Lahtis, Finland
Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar
Söndag: Sprintstafett, klassisk stil, damer och herrar

Programledare: André Pops
Expert i studion: 

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman,
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


16-17 februari

Alpint: VM i Åre
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar

Längdskidor: Världscupen i Cogne, Italien
Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar
Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar

Programledare:
Expert i studion: 

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


23-24 februari

Längdskidor: Tjejvasan samt VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Tjejvasan samt VM, 15 km skiathlon damer, 30 km skiathlon herrar
Söndag: VM, sprintstafett damer och herrar

Alpint: Världscupen i Bansko och Crans-Montana
Söndag: Storslalom herrar i Bansko samt kombination i Crans-Montana

Backhoppning: VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Stor backe (130)
Söndag: 
Lagtävling i stor backe (130)

Programledare: André Pops
Expert i studion: 
Johanna Ojala
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist, Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentator backhoppning: Peter Jonsson


2-3 mars

Längdskidor: VM i Seefeld samt Vasaloppet
Lördag: 30 km fristil damer, masstart
Söndag: 50 km fristil herrar, masstart samt Vasaloppet
 

Alpint: Världscupen i Sotji samt Kvitfjell
Lördag: Störtlopp, damer i Sotji samt herrar i Kvitfjell

Nordisk kombination: VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Lagtävling med 109-metersbacke och stafett 4x5 km.

Programledare: André Pops
Expert i studion: 
Johanna Ojala, Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
 

9-10 mars

Skidskytte: VM i Östersund
Lördag: Sprint herrar
Söndag: Jaktstart damer och herrar

Längdskidor: Världscupen i Oslo, Norge
Lördag: 50 km klassiskt, masstart herrar
Söndag: 30 km klassiskt, masstart damer

Alpint: Världscupen i Kranjska Gora och Spindleruv Myln
Lördag: storslalom herrar i Kranjska Gora samt slalom damer i Spindleruv Myln
Söndag: Slalom herrar i Kranjska Gora

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter: 
Björn Ferry och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentator skidskytte: Ola Bränholm


16-17 mars

Alpint: Världscupen i Soldeau, Andorra
Lördag: Storslalom herrar, slalom damer
Söndag: Storslalom damer, slalom herrar

Längdskidor: Världscupen i Falun
Lördag: Sprint damer och herrar, fristil
Söndag: 10 km fristil, damer, samt 15 km fristil herrar

Skidskytte: VM i Östersund
Lördag: Stafett damer och herrar
Söndag: Masstart damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad
Experter: 
Björn Ferry och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentator skidskytte: Ola Bränholm


23-24 mars

Skidskytte: Världscupen i Holmenkollen, Norge
Lördag: Jaktstart damer och herrar
Söndag: Masstart damer och herrar

Längdskidor: Världscupen i Quebec, Kanada
Lördag: 10 km masstart, klassisk stil, damer och herrar
Söndag: 15 km jaktstart, fristil, damer och herrar

Programledare:
Expert i studion: 

Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist



Programmet omfattar endast vintersport som sänds inom ramen för Vinterstudion och kompletteras och justeras efter hand. Sändningstider kommer i en guide som publiceras vecka för vecka.

Guide taggad med: Program Sport Tablå